TOLIMAN_MissionPatch

TOLIMAN: Nový vesmírný teleskop bude hledat obyvatelné planety u nejbližší hvězdy

Vypadá to jako sci-fi, ale je to realita: už za pár let by mohl lidstvem postavený teleskop odhalit planetu podobnou Zemi u nejbližší hvězdy. Vědci z University of Sydney, ve spolupráci s NASA, programem Breakthrough Initiatives a dalšími partnery, připravují start mise TOLIMAN – a Česká republika je u toho!

Co je TOLIMAN?

TOLIMAN (Telescope for Orbit Locus Interferometric Monitoring of our Astronomical Neighbourhood) je speciálně navržený vesmírný teleskop, který bude z oběžné dráhy zkoumat nejbližší hvězdný systém – Alfa Centauri – a hledat známky planet podobných Zemi.

Namísto snímání světla planet bude sledovat jemné výkyvy v pohybu hvězd, které mohou být způsobeny gravitací obíhající planety. Tato metoda se nazývá astrometrie.

The proposed design of the space telescope. Credit- Supplied
Navrhovaný design vesmírného dalekohledu.

Proč právě Alfa Centauri?

Alfa Centauri je vzdálená jen 4,37 světelných let a tvoří ji trojhvězdný systém – včetně dvou hvězd velmi podobných našemu Slunci. To z ní dělá ideální cíl pro hledání planet, na kterých by teoreticky mohl vzniknout život.

A protože je tak „blízko“, můžeme díky ní získat přesnější data než u vzdálenějších exoplanet.

Alpha and Beta Centauri
Alpha a Beta Centauri, pořízeno z Atacama Lodge, Chile, březen 2010

Zapojení Česka: Karel Valenta na palubě projektu

Na misi TOLIMAN se podílí i Česká republika. Dr. Karel Valenta, český expert na vesmírné projekty, působí v týmu jako projektový manažer mise. Jeho zapojení dokládá, že i ve špičkových mezinárodních vědeckých misích má Česko své místo – a že čeští odborníci pomáhají posouvat hranice poznání o vesmíru.

Pomáhá i umělá inteligence

S ohledem na složitost dat nasbíraných TOLIMANem bude klíčovou roli sehrávat umělá inteligence. Pokročilé algoritmy budou zpracovávat obrovské množství sesbírané teleskopem a analyzovat tak pohyby hvězd, aby odhalily možné známky přítomnosti planet – mnohem rychleji a přesněji než člověk.

Simulated view of the Centauri binary through the TOLIMAN telescope.
Simulovaný pohled na dvojhvězdu Centauri skrze dalekohled TOLIMAN.

Co bude dál?

Start mise je plánován na rok 2026. Pokud bude úspěšná, může znamenat průlom v hledání obyvatelných světů – a být prvním krokem k odpovědi na otázku, která fascinuje lidstvo po staletí: Jsme ve vesmíru sami?

Sledujte s námi cestu mise TOLIMAN a podívejte se, jak i česká stopa pomáhá odhalit tajemství nejbližších hvězd.