Jak vypadá den, kdy se potápění promění v přípravu na výstup do vesmíru? Přesně takový zažili kadeti mise Zero-G, kteří se zúčastnili celodenního zážitkového programu v nejhlubším bazénu České republiky.
Od přivítání ministrem dopravy v 10:00 až po večerní uzavření aquaparku čekala na mladé účastníky výjimečná série aktivit, které propojily fyzickou výzvu, týmovou spolupráci a poznání o tom, jak naše tělo reaguje na tlak – pod vodou i ve vesmíru.


Rozděleni podle planet: Mars, Jupiter, Saturn a Měsíc
Celý program se nesl v duchu návaznosti na misi Zero-G. Kadeti byli rozděleni do čtyř skupin – Mars, Jupiter, Saturn a Měsíc – stejně jako při letu. Účastníci postupně rotovali mezi čtyřmi tematickými stanovišti. Každé z nich trvalo hodinu a půl a přineslo jedinečný zážitek:

Stanoviště 1: Freediving – dech jako klíč
V Aquapalace Praha, nejhlubším bazénu v České republice s hloubkou celých osm metrů, si účastníci vyzkoušeli freediving bez přístrojů, jen s brýlemi a šnorchlem. Pod vedením zkušených instruktorů se ponořili do hloubky, která prověřila nejen fyzickou připravenost, ale i klid mysli.


Stanoviště 2: Přístrojové potápění v jámě
Ve stejném bazénu si později nasadili kompletní dýchací výstroj a otestovali si přístrojové potápění. Naučili se ovládat výstroj, dýchání pod vodou i základní bezpečnostní postupy. Pocit „beztíže“ pod hladinou evokoval zážitek z orbitálního prostoru.


Stanoviště 3: SCUBA diving a opičí dráha pod hladinou
V klasickém plaveckém bazénu čekal na kadety SCUBA diving. Jako profesionální potápěči s tlakovými lahvemi a plnohodnotnou výbavou překonávali podvodní opičí dráhu – čistili „vesmírné odpadky“ a prokazovali pohotovost a spolupráci. Vše probíhalo pod dohledem zkušených instruktorů a s úsměvem.




Stanoviště 4: Hyperbarická medicína a cesta do volného prostoru
Ve čtvrtém bloku se účastníci ponořili do teorie – doslova. Přednáška o hyperbarické medicíně přiblížila barotrauma, směsi plynů a nutnost dekomprese. Zakončena byla krásnou paralelou mezi potápěním a výstupem astronauta do volného prostoru – od tlakování skafandru až po návrat přes přechodovou komoru.
Bonusové aktivity: Ponorka, tobogány a Aquatříboj
Mezi jednotlivými bloky si účastníci mohli vyzkoušet ovládání podvodního dronu/ponorky. Po přednášce pak následujících 60 minut patřilo zábavě na tobogánech, kde nechyběl ani soutěžní Aquatříboj – například kolik otoček zvládnou na skluzavce. Účastníci měli navíc speciální náramky, které jim zajišťovaly přednostní vstup na všech atrakcích.


Zážitek, který zůstává hluboko
Program oficiálně končil v 18:00, ale někteří účastníci zůstávali až do pozdního večerního zavírání aquaparku. Nešlo jen o vodu, tlak nebo soutěžení. Šlo o zkušenost, která ukazuje, že i na Zemi se dá trénovat pro vesmír. A že přemýšlet jako astronaut může začít klidně v plavkách.
I ty můžeš být součástí
Akce jako tato je důkazem, že Česká cesta do vesmíru není jen o raketách a družicích. Je o odvaze, zvídavosti a objevování hranic – ať už jsou ve výškách nebo v hloubce.
Chceš být příště u toho? Sleduj náš web a přidej se ke generaci, která míří ke hvězdám.

Partnerství, které má smysl
Akci pro nás připravili potápěči a partneři Česká cesta do vesmíru: UWPS a Divers Direct.
Na projektu se dále podílel i Hydronaut Project a Vesmír pro lidstvo AV ČR.
Takovéto spolupráce ukazují, že partnerství s Českou cestou do vesmíru má skutečný smysl a dopad – nejen pro mladé účastníky, ale i pro celou vesmírnou komunitu.