Valdštejnské zahrady, červen 2025 – Většina lidí si při slovech „vesmír“ vybaví NASA, SpaceX nebo kosmodromy v Kazašské stepi. Ale málokdo ví, že Česko má ve vesmíru pevné místo – a to už víc než sto let. Právě na to upozorňuje nová výstava Česká cesta do vesmíru, která bude během června k vidění v jedinečných prostorách Valdštejnských zahrad Senátu Parlamentu ČR.
Výstavu připravil tým Hvězdárny a planetária Brno pod vedením jejího ředitele Jiřího Duška, Ministerstvo dopravy, tým národního projektu Česká cesta do vesmíru a další nadšenci, kteří věří, že hrdost na českou kosmonautiku patří do škol, do rodin – a hlavně do povědomí nás všech.

Už od Očenáška ke hvězdám
Kdo si myslí, že Češi přistoupili k vesmírným projektům až „za Remka“, bude překvapen. Už ve 30. letech Ludvík Očenášek testoval funkční rakety, které šlehaly plameny vysoko nad zem. A to byl jen začátek.
Frank Malina pomáhal zakládat slavnou Jet Propulsion Laboratory, která dnes stojí za většinou robotických misí NASA. A Vladimír Mandl, právník z Plzně, byl vizionářem v oblasti kosmického práva.

Když Čech dobyl oběžnou dráhu
Nezapomenutelným milníkem je rok 1978, kdy Vladimír Remek jako první člověk mimo USA a SSSR odstartoval do vesmíru. Nešlo jen o symbol. Remek prováděl experimenty z oblasti biologie i fyziky – a psal dějiny.
Jen pár měsíců po jeho letu pak na oběžnou dráhu zamířila družice MAGION 1 – malá krabička velká asi jako mikrovlnka, která věděla víc o Zemi než leckterý superpočítač té doby.
České technologie dnes létají ke Slunci i na Měsíc
Výstava připomíná i současné úspěchy. Dnes vyrábějí čeští inženýři součástky pro rakety Ariane, přístroje na sondy ESA, nebo třeba miniaturní družice VZLUsat, které zvládnou na pár desítkách centimetrů vést špičkový výzkum.
Projekt AMBIC slibuje revoluci v pozorování Země z oběžné dráhy. A technologie z firem jako Frentech, SAB Aerospace nebo CSRC míří na Mars i na sluneční koronografy.

Od Krtečka po Cernana: české stopy na Měsíci i ISS
Naši kosmickou stopu najdete i tam, kde byste ji nečekali. Andrew Feustel vzal do vesmíru Krtečka i Písně kosmické, Eugene Cernan, poslední člověk na Měsíci, měl československé předky a vzal s sebou naši vlajku.
A nová generace? Aleš Svoboda byl zařazen do rezervního týmu astronautů ESA, a má tak šanci stát se prvním Čechem, který se po desetiletích znovu vydá do vesmíru.
Zero-G mise a budoucnost
Výstava myslí i na budoucnost. Mise Zero-G, kdy čeští studenti zažili stav beztíže na palubě speciálně upraveného Airbusu A310, je jen jedním z mnoha projektů, který dokazuje: mladí Češi mají odvahu i talent mířit ke hvězdám.
Kam na výstavu?
Výstavu Česká cesta do vesmíru navštivte od 6. do 30. června ve Valdštejnských zahradách v Praze. Poté se přesune do Brna, kde bude po celé léto k vidění na Kraví hoře, přímo vedle Hvězdárny a planetária Brno.


Co všechno uvidíte?
Výstava je složená z tematických panelů, které představují například:
- průkopníky české kosmonautiky (Očenášek, Malina, Mandl)
- projekt Interkosmos a MAGION 1
- české stopy na Měsíci i Marsu
- družice, vesmírné technologie a navigace
- české planetky a pojmenované útvary ve Sluneční soustavě
- přístroje z Česka na sondách ESA
- Mezinárodní vesmírná stanice a české technologie
- mise Zero-G a příběhy budoucnosti
Proč přijít?
Protože tahle výstava není jen o minulosti. Je o tom, kam směřujeme. A hlavně: že se nemusíme stydět říct, že Češi dobyli vesmír. Tichá pokora? Tu klidně nechme za sebou. Máme na co být hrdí.
Výstava je zdarma a otevřena každý den během běžné otevírací doby zahrad.
Sledujte @ceskacestadovesmiru pro fotky z výstavy a novinky z kosmu.
